Czym jest państwo i jak funkcjonuje?
Według definicji politologicznej państwo jest to przymusowa organizacja, wyposażona w atrybuty władzy zwierzchniej po to, by ochraniać przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi ład, zapewniający zasiedlającej jego terytorium społeczności, składającej się ze współzależnych grup o zróżnicowanych interesach, warunki egzystencji korzystne odpowiednio do siły ich ekonomicznej pozycji i politycznych wpływów.
Według jednak definicji prawnej państwo powinno zpełniać cztery prawne kryteria, które tworzą je państwem, a są to: stała ludność, suwerenna władza, określone terytorium oddzieliolne od innych (wielkość terytorium nie wpływa na jego podmiotowość) oraz zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe.
Formy państwa
From państwa jest ogrom. Dzielą się one pod względem rządów - republika o raz monarchia, pod względem reżimu politycznego - demokracja, anokracja, autorytaryzm oraz totalitazryzm, a także na ustrój terytoralny - państwo unitarne czy państwo złozone. Wiele z tych form uznawane są jako te najlepsze jakie do tej pory zostały "wymyślone" przez ludzkość. Przykładem może być chociażby demokracja, która jest jak dotąd nazwana jako nieidelany, ale jak dotąd najlepszy, który do tej pory stworzono. Bierze ona pod uwagę zdanie - co prawda - większości jednak nie wyklucza ona zdania mniejszości. Bierze pod uwagę zdanie, opinię wszytskich.
Jak funkcjonuje pańswto w XXI wieku?
Państwo w dziejszych czasach funkcjonuje podobnie jak i dawniej. Z drobnymi różnicami, króe są jednak nieraz decydujące. Państwo przeważnie dopasowuje się do aktualnych czasów - poglądów, myślenia, obyczajów, kultur, a nawet wiary swoich obywateli. Niestety czsem jest to trudno zmienić nawet jeśli jest to coś, co miałoby dobry wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Oczywiście jest sporo wyjatksów od takiej reguły. Wiele państw funkcjonuje w ten sposób, że to ona dyktuje zachowania społeczeństwa, zamisat dopasowayać się do nich. Często jednak sami obywatele nie sątego świadomi, ponieważ są pod wpływem wielu czynników, np. propagand. Wracamy tu do pojęcia globalizacji, która nie zawsze jest ona w stanie wpłynąć na niektóre państwa. Nieraz to Internet, technologia mają większy wpływ, jednak wciąż nie tak ogromny. Przykładem takie wyjatku jest chociażby Korea Północna.
Państwo jest wspamnała instytucja, jesli nie jest "naduzywana". Daje poczucie jeności obywatelom, systematyzuje zasady ogólnego postępowania w społeczeństwie, pozwala dążyć do sprawiedliwości, zachować kulturę i autonomiczność, nawet w czasach nasilonej globalizacji. Dlatego też o państwo trzeba dbać i stale doskonalić, by wszystkie te korzyści jakie za sobą niesie nie zostały stracone.
wyk. Izabela Palion
Dodaj komentarz