Ekologia, czyli temat rzeka
Jak być ekologicznym?
Ekologia, czyli od lat temat rzeka. Coraz większa część społeczeństwa jednak, dzięki temu, przekonuje się do bycia ekolicznym i stara się o tym mysleć. Sposobów jest od groma, a pojawia się i jeszcze więcej. Co skutkuje tym, że społeczeństwo jestcoraz bardziej tego świadome. Okazuje się, że czasem największe drobnostki potrafią miecduzy wpływ, pośredni czy też bezpośredni. Od zaręcenia kranów podczas mycia zębów, przez segregowanie śmieci, po instalację baterii słonecznych. Spsobów na bycie ekologicznym i pomagania naszej planecie jest jednak dużo , dużo więcej.
Z szerszej perspektywy wyżej wymienione przykłady stają się powoli normą na europejską skalę na przykład. Isntnieje na świecie jednak dużo państw nie świecie, którym zupełnie obce jest pojęcie globalizacji. Takie zjawisko jest jednak obecnie od niedawna, ponieważ tak naprawdę to kraje wysoko lub średnio rozwinięte najbardziej szkodzą naszej planecie, lecz odkąd globalizacja rozwinęła się na taka sklaę, to i do krajów biedniejszych dotarły techonologię większe - typu sprzęty elektroniczne - lub mniejsze - jak materiały prztwórcze, typu plastikowe opakowania produkowane na dużą sklę itp. Te biedniejsze kraje jednak wciąż nie daje rady sobie z ogromnymi konsekwencjami tegoż zjawiska - odpadami - których nie są w stanie utylizować. O tyle, o ile Europa, Stany Zjednoczone są jednak śiwadome skali zagrożenia i podejmują działania w tym kierunku, aby zapobiec negatywnym skutkom, niestety są państwa, które traktują to jako - lekko mówiąc - jako sprawę drugorzędną.
Czym jest ekologia?
Według definicji ekologia to nauka, która bada i analizuje zależności zachodzące w świecie przyrody – wśródorganizmów żywych i w otaczającym je świecie. Określenie „ekologia” stanowi połączenie greckich „oikos” i „logia”, gdzie „oikos” oznacza „dom”, a „logia” – „naukę”.Jednak ekologia to jest badrzo ogólnie mówiąc świadomość społeczeństwa.Co więcej wpływa ona nie tylko na samopoczucie społeczeństw. M aona o wile większych wpływ, ponieważ oddziałowuje ona na handel, co za tym idzie na gospodarkę krajów, politykę, a nawet kulturę. Wpływa też na jednostki społeczne - na ich zdrwie, samopoczucie, a co za tym idzie na średnią długość życia ludzi czy przyrost naturalny. Bzdura? Nie! Na to wszystko mają wpływ czynniki pośrednie.
Ekologia jest bardzo ważna, trzeba jednak dbać, aby tendecja do jej świadomośvci była wzrostowa. Nie bez powodu to reprezentanci młodszego pokolenia popychają starszych do ekologicznych rozwiązań. Jednak nie zmienia to faktu, że oni zapocztkowali też - po części - ten probem, bowiem jeszcze kilkadziesiat lat temu ci reprezentujący obecnie starsze pokolenie żyli według zasady "zepsuło, to się naprawi", teraz natomist dużo takich rzeczy się wyrzuca. To jest temat do przemyśleń!
wyk. Izabela Palion
Dodaj komentarz