globalizacja
Według definicji blobalizacja jest to ogół procesów prowadzących do coraz większej współzależności i integracji państw, społeczeństw, gospodarek i kultur, czego efektem jest tworzenie się "jednego świata”, "światowego społeczeństwa".
Globalizacja nie jest wynalazkiem czasów współczesnych, rozpoczęła się ona już steki lat temu. Przykład pierwszy z brzegu - odkrycia geograficzne. Chociażby podróż Krzysztofa Kolumba. Ale nie tylko, starożytni Grecy na ten przykład żeglowali na krańce nieznanego im świata, Rzymianie w ciągu setek lat rozprzestrzenili swoje idee, aż po obecny Irak. Jedwabny szlak - III wiek p.n.e. - połączył handlowo Europę z Chinami.
A więc globalizacja jeest czymś zupełnie obcym i nowym. Globalizacja to proces, który przez lata się nasialał, a wciągu ostatnich kilkudziesctu dosłownie pochłonął świat. Dlatego też coraz częściej się o nim mówi, coraz częściej rozpatruje się je pod wieloma kątami. Wiadome jest też to, że globalizacja ma swoje zalety, ale niestety ma też i swoje wady - które często łączą się właśnie szybkim postepem tego procesu.
Zalety globalizacji a jej wady
Zalet jest dużo, począwszy od tego, że jesteśmy w stanie podróżować do wszelkich zakątków świata - z mniejszym lub większym wysiłkiem, ale jednak - przez dobre stosunkunki między krajami, dzieki którym wiele z nich czerpie korzyści (pzykładem może byc np. Unia Europejska, która sama w sobie doskonała nie jest, lecz jest wspaniałą inicjatywą u samej podstawy), po chociażby wymienieniem się własnym doświdczeniami, kulturami, dzięki którym jestesmy w stanie - jako społeczeństwa - zrozumieć się nawzajem i unikać konfliktów.
Niestety globaliazja - jak i wszytstko - ma też swoje wady, które nie wynikają jednak z samego tego zjawiska. Jedną z znajwiększych wad globalizacji jest to, że powodje ona nasialanie, a czasem nawet tworzenie się nowych lęków. Co ciekawe wydawałoby się, że ma ona działać zupełnie na odwrót. Jednak przez to jak szybko ona postepuje wiele społeczeństw - zwłaszcza tych mniej rozwinietych - nie radzi sobie z wieloami rzeczami. Pokazując na przykładzie samej Polski, która jest krajem średnio rozwiniętym: kilka lat temu z krajów objetych wojną domową, zamieszkami zaczęł napływać do Europy ogrom uchodźców z tych właśnie krajów bliskiego wschodu. Wówczas problem urósł do takiej rangi, że UE zdecydowało się podjąć kokretne kroki w tej sprawie. Porównują Polskę do naszych sąsiadów - Niemców - którzy imigrantów przyjeli bardzo dużo, władze naszego państwa nie zgodziły się na przyjęcie żadnych. Okazało się, że wielu z przyjezdnych oczekiwało od krajów europejskich nie tylko zapewnienia azylu, ale i wiele wiecęj - zasiłków, i to wcale nie małych, mieszkań itp., rówinoczesnie nie podejmując się żadnej pracy. Niestety przez takie własnie zachowania wśród europejczyków nasiliła się bardzo ksenofobia.
Czy globalizacja jest potrzebna?
Jednak wiadomym jest, że globalizacja jest zjawiskiem, który tworzą i nasilają ludzie. Internet - to jest narzędzie, które ma ogromny wpływ na jej postęp, ale i sam rozwój technologii. Tu chodzi jednak o to, żęe właśnie dlatego, że niektóre państwa, wielkie koncerny itp. ścigają się o to kto wynajdzie lepsze, kto więcej sprzeda, kto będzie bardziej nowoczesny, z duchem czasu. Zwykli ludzie - obywatele, zwłaszcze ci reprezentujący starsze pokolenie, nie są w stanie udźwignąc tylu zmian naraz. Dlatego też, globaliazcja jest w wielu kręgach źle postrzegana. Jednak wracając do pytania: czy jest potrzebna? Jak najbardziej! Pomijając już fakt, że jest to zjawisko nieodwracalne i debatowanie nad tym "jakby to zatrzymać czy nawet cofniąć" jest bez sensu i mija się z celem, to globalizacja popycha nas, ludzi rozwoju i do tego by ludzie świecie mieli równe szanse.
wyk. Izabela Palion